czwartek, 26 lutego 2015

Najgorsza rzecz, jaką zrobiła - A. Kuipers

Literatura współczesna - Seria: Zbliżenia
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron: 232
"Najgorsza rzecz, jaką zrobiła" - Alice Kuipers 
To moje szóste spotkanie z książką z serii ZBLIŻENIA publikowanych przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. „Najgorsza rzecz, jaką zrobiła” autorstwa Alice Kuipers to kolejna niełatwa książka, odnosząca się do kwestii związanych z utratą bliskiej osoby w nagłych i szokujących okolicznościach. Ta historia przedstawiona jest w formie pamiętnika pisanego przez nastolatkę imieniem Sophie, która w dramatycznych okolicznościach straciła siostrę. Pisanie przez Sophie pamiętnika jest dla niej formą terapii, dlatego nie od razu dowiadujemy się, w jakich okolicznościach umarła siostra głównej bohaterki. Sophie poznajemy w chwili, kiedy próbuje odzyskać panowanie nad własnym życiem, które utraciła na skutek ciężkich przeżyć. Dowiadujemy się o jej zaburzonych relacjach z matką, przyjaciółką, nauczycielami, rówieśnikami, a nawet terapeutką. Dziewczyna w swoim pamiętniku często wraca pamięcią do momentów spędzanych z siostrą przed wypadkiem i pomału przybliża nam okoliczności dramatu. Sophie żyje w ogromnym poczuciu winy, czuje się odtrącona i oddala się od przyjaciół oraz bliskich nie pozwalając sobie pomóc.  

„Najgorsza rzecz, jaką zrobiła” to poruszająca i smutna książka o kruchości życia ludzkiego, o tym, że los potrafi być bardzo okrutny i nieprzewidywalny. To opowiadanie skłania do refleksji nad istotą naszego życia, nad wartościami takimi jak przyjaźń i rodzina. Ponadto ukazuje, jak niezwykle trudno odnaleźć w sobie siłę, aby po ciężkich przeżyciach żyć dalej, nie poddawać się i nie odrzucać wsparcia bliskich nam osób. Mimo, iż książka przybliża nam trudny temat i ukazuje niezwykle smutne wydarzenia, na które często absolutnie nie możemy mieć wpływu, to daje również nadzieję i pokazuje, że z czasem każdy z nas może uporać się z głębokim smutkiem i rozpocząć nowe życie.

Przede mną jeszcze kilka książek z tej serii, z pewnością je przeczytam, kilka z nich już stoi na mojej półce. 


Moja ocena: 7,5/10

2 komentarze:

  1. Szczerze przyznam, że pierwsze słyszę o serii choć regularne czytam książki tego wydawnictwa. Nie mnie j jednak czuje się mocno zainteresowana powyższą pozycją. Prawdziwe emocje, prawdziwe życie- to coś o czym chcę czytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odkryłam ją przez przypadek, robiąc zakupy w Wyd. NK. Duża część serii stoi już na mojej półce. Chociaż to trudne książki, gdyż poruszają problemy związane z ludzkim cierpieniem i ich dylematami, to jednak bardzo lubię je czytać. Oczywiście cała seria zawiera mniej i bardziej ciekawe pozycje, niemniej jednak zamierzam przeczytać każdą :) Jeżeli chcesz, bardzo chętnie wyślę Ci całą listę książek, które znalazły się w tej serii. Kilka z nich można kupić jeszcze w Wydawnictwie NK za niewielkie pieniądze, ja do tej pory za najdroższą zapłaciłam, 10 zł. :)
    Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)