sobota, 21 lutego 2015

Anioły stąd odeszły - Heidi Hassenmüller

Literatura młodzieżowa - społeczno-obyczajowa 


"Anioły stąd odeszły" - Heidi Hassenmüller

Heidi Hassenmüller książką „Anioły stąd odeszły” wbiła mnie w fotel i sprawiła, że w trakcie czytania tej pozycji targały mną koszmarne emocje. Chwilami byłam wściekła, na większość bohaterów tej opowieści. Ta lektura wywołuje takie emocje, że trudno o nich pisać i je wyrazić. Treść tej niedużej objętości książki ogromnie mną wstrząsnęła, nie mogłam przestać jej czytać, zawaliłam przez nią noc, teraz jestem potwornie zmęczona i nie potrafię przestać o niej myśleć. To lektura o trudnej tematyce, ale powinna być pozycją obowiązkową dla każdego nastolatka, rodzica, jak również wychowawcy.


Główna bohaterka doświadczyła niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony rówieśników, nauczycieli, jak również rodziców. Brak zrozumienia, przemoc, odrzucenie, strach, niewyobrażalna samotność to problemy, z jakimi zmagała się piętnastoletnia dziewczynka z powodu choroby skóry. Z tak wydawałoby się błahego powodu dziewczyna stała się ofiarą, obiektem drwin i okrutnych żartów. Klasa, do której uczęszczała oraz jej przyjaciółki każdego dnia zamieniali życie dziewczyny w prawdziwą gehennę. Pozostawiona sama sobie, bez wsparcia bliskich w zasadzie odtrącona przez surowego ojca oraz matkę, która nie potrafi sprzeciwić się mężowi i być oparciem dla własnej córki, dziewczyna całkowicie traci poczucie własnej wartości. Tworzy wokół siebie niewidzialny mur, który ma ją uchronić przed okrucieństwem ludzi z jej otoczenia, jednakże z każdym dniem czuje coraz większą nienawiść, samotność i strach. Niestety konsekwencje życia w takim napięciu są szalenie dramatyczne.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością H. Hassenmüller i po przeczytaniu tej książki z pewnością sięgnę po kolejne. Autorka w znakomity sposób ukazała problem, z jakim zmagają się młodzi ludzie w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie brak akceptacji, tolerancji oraz odrzucenie są zjawiskiem powszechnym w każdej szkole. Brak zainteresowania rodziców, nauczycieli, pospolita patologia oraz pogoń za dobrami materialnymi rujnują życie niejednemu nastolatkowi. Mocno zachęcam do zapoznania się z tą pozycją, mimo iż książka porusza trudne tematy i momentami jest bardzo przykra, bolesna i poruszająca to jednak każdy powinien ją przeczytać.  

Moja ocena: 10/10

5 komentarzy:

 1. Przeczytam ją z całą pewnością, bardzo mnie zachęciłaś. W pierwszek kolejności będę chciała ją zdobyć i przeczytać zwłaszcza, że problem nietolerancji i odrzucenia w mojej szkole obserwuję na co dzień.
  http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeżeli interesuje Cię ten problem, w takim razie polecam również książkę "Nienawiść" J. Brown ( http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com/2015/02/nienawisc-j-brown.html ), książkę można wygrać w konkursie na moim blogu, zachęcam do wzięcia udziału, zasady są bardzo proste :)

   Usuń
 2. Nie czytałam tej powieści, ale wiele książek autorki udało mi się przeczytać i uważam, że są to piękne, życiowe historie. Oby więcej. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W takim razie nie mam już wątpliwości, że to koniecznie książka, którą muszę poznać. 10/10 nie zdarza się często :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 10/10 daję książkom, które wbijają mnie w fotel ;) Ta książka sprawiła, że aż we mnie kipiało ze złości na całe otoczenie, w którym przebywała ta dziewczyna! Udanej lektury :)

   Usuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)