poniedziałek, 23 lutego 2015

Lewa strona życia - L. Genova

Literatura współczesna - społeczno-obyczajowa 
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Liczba stron: 406


"Lewa strona życia" - Lisa Genova 


Po przeczytaniu książki pt. „Motyl” L. Genovy, nie mogłam nie sięgnąć po kolejną powieść tej autorki, tym bardziej, że książka już od jakiegoś czasu stała na półce mojej biblioteczki. „Lewa strona życia”, to kolejna książka autorki, która w znakomity sposób przybliża nam tajniki zagadkowej choroby, jaką jest zespół pomijania stronnego. Muszę przyznać, że nigdy dotąd nie słyszałam o tym przedziwnym schorzeniu, na które zapadają ludzie na skutek urazu prawej półkuli mózgu. Jak się okazuje pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem nie są niczym niezwykłym dla pracowników służby zdrowia zatrudnionych na oddziałach neurologicznych i rehabilitacyjnych. Gdyby nie książka L. Genovy być może nigdy nie dowiedziałbym się o tym dziwnym syndromie neurologicznym.

Sara Nickerson jest żoną, matką trójki dzieci oraz niezwykle silną, pewną siebie, ambitną i niesłychanie zapracowaną kobietą. Jej życie sprawia wrażenie zaplanowanego w najdrobniejszym szczególe, wydaje się, że nic nie może wymknąć się spod kontroli. Niestety pewnego dnia Sara jadąc samochodem do pracy ulega wypadkowi. Całe szczęście uchodzi z życiem, jednakże uraz głowy jest na tyle poważny, iż powoduje uszkodzenie prawej półkuli mózgu, co w rezultacie objawia się dziwnym syndromem, a mianowicie wymazuje jej lewą stronę świata. Życie Sary z dnia na dzień musi ulec całkowitej zmianie. Sara jest zmuszona wyhamować i pozwolić, aby jej najbliżsi mogli przejąć kontrolę nad jej życiem, a w szczególności nad jej lewą stroną świata. Z dnia na dzień Sara traci swoją wolność i staje się w pełni zależna od najbliższych.

„Lewa strona życia” Lisy Genovy to poruszająca powieść, która w przystępny sposób przybliża nam mało znaną chorobę, jaką jest zespół pomijania lewostronnego, pokazuje jak bardzo nieprzewidywalny może być los, oraz jak ważne jest wsparcie najbliższych. „Lewa strona życia” to również książka o miłości, przebaczaniu oraz odporności ludzkiej psychiki.


Gorąco zachęcam do przeczytania tej pozycji, to niezwykle mądra i wzruszająca powieść, która przywraca nadzieję i pokazuje, jak silnym potrafi być człowiek.

Moja ocena: 8/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)