poniedziałek, 23 lutego 2015

Czarne skrzydła - Sue Monk Kidd

Literatura piękna 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
Liczba stron: 485 


"Czarne skrzydła" - Sue Monk Kidd


Kupiłam tę książkę, ponieważ urzekła mnie jej okładka. Absolutnie nie żałuję, gdyż „Czarne skrzydła” autorstwa Sue Monk Kidd to niewątpliwie znakomita i poruszająca powieść. Autorka pisząc tę książkę inspirowała się prawdziwymi postaciami i wydarzeniami.  Bohaterki tej powieści Sara i Angelina Grimké, to postaci autentyczne, wywodzące się z charlestońskiej arystokracji, które w XIX wieku wbrew tradycjom wyniesionym z domu, porzuciły rodzinę aby walczyć o prawa kobiet oraz zniesienie niewolnictwa. Postać Szelmy, niewolnicy, która była pokojówką Sary Grimké, jest sylwetką wykreowaną przez autorkę. Jednakże wielu bohaterów występujących w tej powieści, to postaci autentyczne, które żyły w XIX wieku i zapisały się na kartach historii Ameryki. 


„Czarne skrzydła” to fascynująca i inspirująca powieść o walce o wolność, niezależność, równość rasową i marzenia, ale także o niezwykłej przyjaźni między dwoma kobietami pochodzącymi z całkowicie odmiennych grup społecznych. Przyjaźni, która w ówczesnych czasach wydawałaby się absolutnie niemożliwa. Sue Monk Kidd w tej powieści wykreowała nietuzinkowe postaci i stworzyła absolutnie genialną historię, która wzrusza, skłania do refleksji, czasem przeraża, ale przede wszystkim daje ogromną nadzieję i na długo zapada w pamięć. W subtelny sposób przybliża czytelnikowi problem niewolnictwa i nie pozostawia wobec niego obojętnym. Powieść napisana jest wspaniałym językiem, który sprawił, że delektowałam się każdą jej stroną. Ta książka to prawdziwa uczta dla duszy. Toteż gorąco zachęcam do jej przeczytania, czas spędzony z tą powieścią wypełniony był wieloma wzruszeniami i mimo trudnego tematu książka absolutnie mnie nie przytłoczyła. Bez wątpienia zajmie wyjątkowe miejsce na mojej półce.

Moja ocena: 9/10

2 komentarze:

  1. Czytałam i podobala mi się, uwielbiam "te" klimaty. Jednak lepsze wrażenie zrobiła na mnie książka Sekretne życie pszczół.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie cieszę się, że "Sekretne..." stoi już na mojej polce :)

      Usuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)