czwartek, 12 maja 2016

Akcja #czytajdalej – pierwsza taka premiera na świecie!
Po raz pierwszy premiera literacka odbędzie się nie w księgarni, lecz w przestrzeni całego miasta. Już dzisiaj, tj. 11 maja 2016 roku niemal 500 kolejnych stron najnowszej powieści Jaume Cabrégo pojawiło się na billboardach w metrze, plakatach, kawiarnianych kubkach, sklepowych witrynach, podłogach bibliotek, magnesach na latarniach oraz na chodnikach. Aby przeczytać całą książkę, trzeba odbyć wycieczkę po kilkuset miejscach w Warszawie. Takiej premiery do tej pory nie było na świecie. To zwiastun pierwszej edycji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury.

Na pięć dni przed rozpoczęciem festiwalu, swoją niezwykłą premierę ma „Cień Eunucha” (Wydawnictwo Marginesy) Jaume CabrégoCzytamy nad Wisłą, w klubach, na ulicach oraz naturalnie w bibliotekach i Empikach. Na każdym nośniku widnieje hasło festiwalu – #czytajdalej. Z jednej strony organizatorzy zachęcają nim do tego, żeby nie przestawać czytać i czytać więcej. Z drugiej zaś, motywują do szukania dalszych stron powieści, fotografowania ich, publikowania w internecie i tagowania #czytajdalej. Zdjęcia z tym hasztagiem są zbierane na stronie www.festiwalliteratury.pl. Tam też znajduje się lista miejsc, w których można szukać kolejnych stron książki. Dzięki temu, spacerując po mieście, można przeczytać całą powieść, której autor jest także jedną z gwiazd Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Pisarz spotka się z czytelnikami 20 maja o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym, a sam festiwal rozpocznie się już w poniedziałek, 16 maja.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Jednocześnie w ośmiu miastach przez cały tydzień (16-22 maja) odbędzie się ponad 70 wydarzeń: debat z pisarzami, spacerów literackich oraz spotkań autorskich, którym będzie towarzyszyć wiele książkowych premier. W podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które, oprócz rodzimych twórców, zaproszono także ulubionych pisarzy Polaków z zagranicy. Na Apostrof przyjadą norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla – Lars Saabye Christensen, autor bestsellerowych thrillerów – Marc Elsberg, król skandynawskiej powieści kryminalnej – Mons Kallentoft, amerykańska mistrzni powieści kobiecej – Paullina Simons, a także znawczyni kobiecego umysłu i ciała – Diane Ducret. Z czytelnikami spotkają się także m.in. Jerzy Pilch, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski. Podczas festiwalu swoje premiery będzie miało aż 10 książek.

Wydarzenia będą się odbywać na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik – największa polska sieć zajmująca się dystrybucją książek. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalliteratury.pl

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
16-22 maja 2016 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin

Organizator: Empik

Partnerzy: Warszawskie Targi Książki, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B., Świat Książki, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Flow Books, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Czarne, Fabryka Słów, Wydawnictwo Insignis, Prószyński Media, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Akurat, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Wielka Litera

Program festiwalu dostępny tutaj:<klik> 

#czytajdalej 

Celem akcji #czytajdalej jest przede wszystkim promocja czytelnictwa na szeroką skalę, a także wspólne działanie wszystkich miłośników książek! Słyszeliście już o tej wspaniałomyślnej akcji? Podoba Wam się taka forma promowania czytelnictwa? Ja uważam, że to bardzo kreatywny i zacny pomysł... 

15 komentarzy:

 1. Oby było więcej takich akcji czytelniczych! Jestem jak najbardziej za, mam nadzieję, że z czasem przyniesie ona ogromny postęp i korzyść dla debiutujących pisarzy w przyszłości!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardzo popieram - w takich momentach żałuję, że Warszawa jest ode mnie tak daleko ;)

   Usuń
 2. Trzeba przyznać, że festiwal kusi głośnymi nazwiskami autorów i mam ogromną nadzieję, że uda mi się być chociaż na jednym spotkaniu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wybieram się na spotkanie z Magdaleną Witkiewicz, będzie w mojej okolicy w przyszłym tygodniu ;) Już nie mogę się doczekać :) Również pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Ciekawy pomysł na promocje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już swoje zdjęcie udostępniłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tego typu akcjach a zapowiadają się świetnie! Eh szkoda, że ta Warszawa tak daleko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardzo nad tym ubolewam, w Warszawie jest tyle ciekawych literackich wydarzeń... Ciągle mi umykają :(

   Usuń
 6. W Krakowie jakoś tak niemrawo, ciekawym wydaje się tylko spotkanie z Łukaszem Orbitowskim 21. maja, ale pewnie nie będzie mi dane w nim uczestniczyć ze względów zagipsowanych. :( Nie mniej akcja ciekawa i na pewno wiele osób przyciągnie. :)
  Pozdrowionka :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej miejscowości to już w ogóle nic się nie dzieje, ale w przyszłym tygodniu wybieram się na spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz, będzie całkiem blisko miejscowości, w której mieszkam :). To będzie mój debiut ;) Mam małą tremę ;)
   W kwestii akcji - uważam, że jest świetna i tylko żałuję, że mieszkam tak daleko od Warszawy, pospacerowałabym śladem Cabrégo :D
   Pozdrawiam :*

   Usuń
 7. Super, dzięki za info, zaraz przeczytam plan :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na taki spacer bym się wybrała :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tym wcześniej, ale taka akcja to naprawdę świetny pomysł! ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)