poniedziałek, 2 marca 2015

Opowiem ci o wolności - W. Holewiński

Literatura współczesna - powieść wojenna 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron:  470 "Opowiem ci o wolności" - Wacław Holewiński 

„Wojna niszczy ludzi, utwardza ich sumienia.” Str.90 

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Wacława Holewińskiego. Przyznam, że czas spędzony nad tą powieścią nie był czasem straconym. Książka jest fikcją literacką, jednakże daje nam olbrzymi zastrzyk wiedzy nie tylko na temat II wojny światowej i działającego wtedy podziemia, czyli Narodowych Sił Zbrojnych, ale także na temat czasu powojennego, kiedy to ludzi którzy walczyli w okresie wojny o suwerenność naszego kraju przesłuchiwano i bestialsko katowano przez UB.

Główne bohaterki tej opowieści to Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska, które są postaciami autentycznymi. Na podstawie ich życiorysów, a w zasadzie strzępków informacji autor stworzył tę niezwykłą powieść. 

Wacław Holewiński opisuje losy dwóch niezwykłych kobiet, które w czasie II wojny światowej wstąpiły do walczącego podziemia, za co po wojnie zostały srodze ukarane, najpierw w katowniach UB, następnie w więzieniu. Wypuszczone na wolność musiały żyć w kraju opanowanym przez rządy komunistów, nieustannie inwigilowane i zastraszane, bez możliwości znalezienia godnej pracy.  Ludzie, którzy walczyli za nasz kraj, wielcy patrioci, po zakończeniu wojny żyli niby w suwerennej Polsce, ale niestety nadal nie naszej. Wyłapywani przez funkcjonariuszy UB, następnie katowani przed procesem, skazywani na karę śmierci i długoletnie kary pozbawienia wolności. Tym, którzy przeżyli i opuścili zakłady karne, nie stworzono możliwości do normalnego i godnego życia. 

„Bili ją strasznie. Dzień po dniu. Czasami, jak mówiła, miała wrażenie, że już na nic nie liczyli. Nie wierzyli, że się odezwie, powie cokolwiek, kogoś zdradzi. Bili, bo wychodziła z nich złość, że nic nie mogą, że jest silniejsza, twardsza od nich, że znalazł się ktoś, kto potrafił się przeciwstawić temu zezwierzęceniu, zbydlęceniu, odczłowieczeniu. W pewnym momencie chyba się przestraszyli, że nie dotrwa do procesu…”.

„Opowiem ci o wolności” to powieść o niezwykłym patriotyzmie, honorze, lojalności i odwadze, o niezwykłych kobietach, bez których poświęcenia, odwagi, determinacji i niezwykle silnego charakteru, podziemie nie byłoby w stanie przetrwać tylu lat. Gorąco polecam tę powieść, ja w trakcie jej czytania niejednokrotnie otwierałam szeroko oczy z podziwu dla odwagi i niezwykłej siły tych kobiet.

Moja ocena: 8/102 komentarze:

  1. Kilka razy natykalam sie na ta ksiazke w bibliotece ale jakos tak nie mialam do niej przekonania wiec nie wypozyczylam.. Teraz zaluje i jesli znowu ja zobacze to tym razem juz wypozycze! Bardzo lubie czytac takie ksiazki, to moj klimat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli lubisz taką tematykę, książka powinna Ci się spodobać, naprawdę robi wrażenie i chwilami przeraża...

      Usuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)