piątek, 6 marca 2015

Dziecko Noego - E.E. Schmitt

Kategoria: Literatura piękna 
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 130"Dziecko Noego" - Eric-Emmanuel Schmitt


To było moje drugie spotkanie z twórczością Erica-Emmanuela Schmitta. Przyznam, że chwile spędzone nad tym krótkim opowiadaniem były szalenie wzruszające i rozwijające. 

Książka „Dziecko Noego” to niezwykła, a zarazem prawdziwa historia małego, żydowskiego chłopca, któremu w okresie II wojny światowej na terenie Belgii przyszło ukrywać się przed reżimem nazistów. Z dala od rodziców, pod opieką heroicznego, katolickiego księdza, małych chłopiec imieniem Joseph odkrywa swoją inność, uczy się tolerancji i poszukuje swojej własnej tożsamości. Wspaniała i wzruszająca historia ukazana oczami małego chłopca. Każdy powinien przeczytać to opowiadanie, bez względu na wyznanie oraz poglądy, po to aby wyciągnąć właściwe wnioski, gdyż książka skłania do refleksji i nie pozostawia obojętnym. 

„Dziecko Noego” E.E. Schmitta to książka, która w efekcie zmierza do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Konflikt izraelsko-palestyński, zapoczątkowany przez naród izraelski, którego efektem jest śmierć niewinnych ludzi, jest tak samo okrutny i haniebny jak ten, którego dopuścili się naziści w okresie II wojny światowej.

Gorąco zachęcam do przeczytania tej wzruszającej historii opartej na prawdziwych wydarzeniach. Książki Erica-Emmanuela Schmitta są niezwykle mądre i refleksyjne, wzruszają ale i kształcą. Bez wątpienia warto po nie sięgać.

„Dziś rano poszliśmy z Rudim pospacerować po ścieżkach lasu, który w Izraelu nosi jego imię. „Las ojca Ponsa” liczy dwieście siedemdziesiąt jeden drzewek symbolizujących dwieście siedemdziesięcioro jeden dzieci, które uratował. Przy starszych pniach rosną teraz młode krzaki. 
- Spójrz, Rudi, wyrośnie więcej drzew, to już nie będzie nic znaczyło… - To normalne, Joseph. Ile masz dzieci? Czworo. A wnucząt? Pięcioro. Ratując cię, ojciec Pons uratował dziewięć osób. W moim wypadku dwanaście. W następnym pokoleniu będzie ich jeszcze więcej. Za kilka wieków okaże się, że ocalił miliony ludzkich istot. - Jak Noe.”

Moja ocena: 9/10

1 komentarz:

  1. Ja ostatnio czytałam dwie jego książki ;) też jestem zdania że jego książki są magiczne i wręcz niesamowite ;)

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)