poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Liebster Blog Award


   
Liebster Blog Award


Jakiś czas temu zostałam nominowana do tej zabawy prze dwie sympatyczne blogerki. Musiało minąć troszkę czasu zanim udało mi się odpowiedzieć na te wszystkie pytania i ułożyć kolejne. Przepraszam za zwłokę, ale dla mnie doba jest zdecydowanie za krótka. Ponieważ nominacje były dwie, postanowiłam odpowiedzieć na wszystkie pytania w jednym poście. Oczywiście bardzo dziękuję za nominację do tej uroczej zabawy. 


Jako pierwsza nominowała mnie Paula Rzemińska blog: Chcę coś znaczyć w świecie książek

Oto jej pytania: 

1. Najlepsza książka, jaką czytałaś w tym roku? (niekoniecznie wydana w 2015 roku).
Trudno wybrać tę jedną, jedyną… ale mogę wyróżnić powiedzmy trzy, to te które otrzymały ode mnie największą ilość gwiazdek (10/10).
Wśród rodzimych twórców wyróżnię: Barbarę Sęk i jej "Miłość na szkle" oraz Piotra Matusiaka za książkę "Na marginesach życia". Obie książki mocno zagnieździły się w moim umyśle. Ta pierwsza w moim odczuciu zwyczajnie genialna, ta druga jest ściśle związana z zawodem, który wykonuję, cenię ją za ukazanie tematu w bardzo rzetelny i prawdziwy sposób, łącznie z wszelkimi kolokwializmami, które zawiera, a bez których ta książka nie mogłaby oddać istoty zagadnienia. 
Wśród zagranicznych twórców wyróżnię książkę Heidi Hassenmüller "Anioły stąd odeszły"

2. Czytając wolisz ciszę, czy włączasz jakąś muzykę?
Zdecydowanie wolę ciszę!

3. Co sądzisz o śnieżnobiałych stronach w książkach?
Bardzo je lubię, zwłaszcza, że książki, które są wydane na tych pięknych śnieżnobiałych kartach, pachną zdecydowanie ładniej, niż te szare i szorstkie ;) A ja uwielbiam je wąchać ;) Ale oczywiście nie pogardzę żadną książką…

4. Zdarzyło ci się kupić książkę tylko ze względu na okładkę nie wiedząc, o czym ona jest?
Zanim kupię książkę staram się najpierw zaznajomić z opiniami innych czytelników na jej temat, oczywiście, jeżeli książka ma urzekającą okładkę, pewnie szybciej wpadnie w moje oko. Głupoty popełniam raczej z powodu bardzo niskiej ceny książki, bywa, że wtedy coś mnie zamroczy i kupię powieść, która jest słaba i nie warta uwagi…

5. Jest autor, którego wszystkie książki oczarowały cię prócz jednej, jedynej?
Oczywiście, jeżeli autor ma w swoim dorobku mnóstwo książek, trudno o to, żeby któraś w końcu nie rozczarowała. Z pewnością mój ukochany Harlan Coben, nie tylko jedną książką mnie rozczarował, ale moja miłość do niego nie maleje, czekam na kolejne i wierzę, że w końcu ponownie mnie zaczaruje i sprawi, że nie będę mogła oderwać się od jego nowej powieści ;)

6. Zdarzyło się, że nie dokończyłaś czytania egzemplarza recenzenckiego przed napisanie opinii?
Na moim koncie egzemplarzy recenzenckich nie jest wiele. Ale nigdy nie zdarzyło mi się nie doczytać książki i pokusić się o napisanie recenzji na jej temat. To nieuczciwe. Poza tym niezwykle rzadko zdarza mi się nie ukończyć książki, raczej męczę się do ostatniej strony w nadziei, że jednak czymś mnie zachwyci…

7. Co twoim zdaniem wyrządzi książce większą krzywdę - film czy serial na jej podstawie?
I jedno i drugie może wyrządzić krzywdę. Wszystko zależy od reżysera, scenarzysty, aktorów itd… Oczywiście może, ale nie musi.

8. Kreatywna destrukcja - dlaczego się sprzedaje?
Nie mam pojęcia, dlaczego się sprzedaje, widać jest zapotrzebowanie na tego typu publikacje. Moja córka ma w domu to "coś" dziwnego, systematycznie poddaje to różnym eksperymentom i świetnie się przy tym bawi. Ale ona ma dopiero 10 lat i taki sposób zabawy może ją intrygować, nie sądzę aby osoby w poważniejszym wieku zainteresowały się taką formą kreatywności ;) Ale może się mylę?

9. Najlepsza ekranizacja książki?
Ponieważ w ostatnim czasie nie oglądam zbyt wielu filmów, to na myśl przychodzi mi dawno obejrzana ekranizacja "Aniołów i demonów" D. Browna, wtedy wydawało mi się, że film dobrze oddaje klimat książki. 
Na myśl nasuwa mi się jeszcze ekranizacja "Władcy pierścienia", ale w tej kwestii mam ograniczone możliwości oceny, bowiem nie czytałam książki, natomiast film w moim odczuciu był genialny. 

10. Czy nastoletni autorzy powinni wydawać książki?
Dlaczego nie, jeżeli obdarzeni są nadzwyczajnym talentem?

11. Masz ulubione wydawnictwo?
Przede wszystkim lubię książki, ale gdyby nie Wydawnictwa to nie byłoby tylu pięknych publikacji. Absolutnie nie ujmując największej zasługi samym twórcom. 
Mogę wyróżnić kilka ulubionych Wydawnictw: Znak za E.E. Schmitta, Papierowy Księżyc oraz  Replikę za J. Ketchuma, Wydawnictwo Dolnośląskie za J. Nesbo, Albatros za H. Cobena i K. HosseiniegoNasza Księgarnia za M. Zusaka oraz serię Zbliżenia, Rebis za E.E. Remarque'a Zysk i S-ka za D. Chamberlain i J. Picoult (lektura tych książek jeszcze przede mną, ale część stoi już na mojej półce i czeka na swoją kolej, na razie cieszą moje oko).

12. Wolisz ebook, audiobook czy papierową książkę? (pomijając fakt, że audiobook to moim zdaniem nawet nie jest czytanie).
Ponad wszystko kocham książki papierowe, są bezkonkurencyjne! Nie posiadam czytnika ebooków, ale od czasu do czasu jestem obdarowana książką w tej formie i czytanie ich na tablecie, czy laptopie jest okropną męką nie tylko dla moich oczu, nie wiem jak byłoby gdybym posiadała czytnik (może powinnam rozważyć taką ewentualność) póki, co nie jestem do tego w ogóle przekonana. Audiobooki? Owszem, bywa, że ich słucham, ale tylko, wtedy, kiedy nie mogę usiąść spokojnie z książką, bo np. smażę kotlety ;), naleśniki;), czy np. sprzątam… ;) albo przed snem, kiedy w mojej głowie kotłują się różne myśli przez, które nie mogę usnąć, wtedy głos lektora sprawia, że szybciej odlatuję do krainy snów… ;)


Jako druga nominowała mnie właścicielka bloga: Iza Reads

Oto jej pytania: 

1. Ile najwięcej książek udało Ci się przeczytać w ciągu miesiąca.
Biorąc pod uwagę wyłącznie bieżący rok, to w styczniu było ich 12.

2. Jaka jest Twoja ulubiona książka.
Trudno wybrać tę jedyną, ale wyróżnię "Złodziejkę książek" M. Zusaka, "Tysiąc wspaniałych słońc" K. Hosseiniego, "Życie z Merlem" T. Kerasote i oczywiście moja ukochana książka "Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata" J. Grogan - kocham labradory, a ta książka w sposób zabawny i prawdziwy ukazuje zmagania osób, które zdecydowały się na psa tej rasy.

3. Gdzie najczęściej kupujesz książki.
Najczęściej w księgarniach internetowych. Moje ulubione to: aros.pl, nieprzeczytane.pl oczywiście kupuję również na allegro, w antykwariatach internetowych i w księgarniach, które oferują w promocyjnych cenach książki nowe, związane z końcówkami nakładów np.:  (oczytani.pl, 3telnia.pl)

4. Czy jest taka książka, która Cię rozczarowała?
Rozczarowała mnie jedna z ostatnich powieści mojego ukochanego Harlana Cobena "Sześć lat później" oraz "Dziesięć płytkich oddechów", powieść, po której spodziewałam się wielkiego wow! Tymczasem było zupełnie odwrotnie.

5. Czy jest książka, której nie znosisz?
Nie ma chyba takiej książki, której nie znoszę. Chyba, że cofnę się do czasów liceum, mam potworne skojarzenia z "Dziadami" A. Mickiewicza, to była droga przez piekło! Wstyd? No trudno, nic nie poradzę, że nie umiałam jej przegryźć. 

6. Czy czytasz książki w innych językach?
Nie, nie czytam książek w innych językach.

7. Co sądzisz o książkach Stephana Kinga?
Moja przygoda z prozą Pana Kinga rozpoczęła się niedawno. "Misery", "Przebudzenie", "Pan Mercedes" to książki, które udało mi się już przeczytać. Aktualnie oddaję się lekturze "Lśnienia" i póki, co jest świetnie. Z pewnością na tym nie zakończę mojej przygody z Mistrzem Kingiem ;)

8. Jaka książka pozytywnie Cię zaskoczyła?
"Dziecko śniegu" debiutującej autorki Eowyn Ivey. Nigdy nie przypuszczałabym, że książka o baśniowym charakterze tak mnie oczaruje. Co zrobić, zakochałam się w tej powieści.

9. Jaka książka Cię przeraziła?
Przerażają mnie książki Jacka Ketchuma. "Dziewczyna z sąsiedztwa"  "Jedyne dziecko" i ostatnio przeczytana "Przejażdżka", a zwłaszcza dołączone do niej opowiadanie "Chwasty". Ale bardzo lubię twórczość tego autora i wiem czym grozi czytanie jego książek. Niemniej jednak i tak po nie sięgam. Chyba lubię od czasu do czasu poczuć się przerażona! ;)

Książki, które przeraziły mnie do granic możliwości, zszokowały i odebrały mowę to: reportaż W. Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć" oraz "Nienawiść" S. Srokowskiego. To jedne z tych książek, po których nie można spać, jeść, mówić! A kiedy się je czyta, chce się krzyczeć i płakać! Bowiem lektura tych książek boli i przeraża! 

10. Jaką książkę planujesz kupić w najbliższym czasie?
Hmm… wcale nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie ;) bowiem, jako książkoholiczka, która nałogowo kupuje książki, mam w planie kupić ich kilka. Z pewnością niebawem wstawię mój kwietniowy stosik... ;) 

11. Jaki jest Twój ulubiony film?
"Leon zawodowiec" oraz "Wielki błękit" w reżyserii Luca Besson z moim ukochanym J. Reno. Kocham, uwielbiam i oglądam za każdym razem, kiedy powtarzają je w TV.


Moje pytania:
1. Okładka książki, która zachwyciła Cię od pierwszego spojrzenia.
2. Bohater książki, z którym mogłabyś się identyfikować.
3. Co wolisz? Opasłe tomy, czy powieści napisane w rzeczowy i zwięzły sposób? 
4. Jak piszesz recenzję? Odkładasz książkę i natychmiast zasiadasz do pisania, czy może potrzebujesz kilku dni, aby poukładać w głowie myśli? Robisz jakieś notatki w trakcie czytania, zaznaczasz tekst w książce? A może robisz jeszcze coś zupełnie innego?
5. Jaki gatunek literacki preferujesz najbardziej?
6. Co jest głównym zapłonem do tego, abyś kupiła nową książkę?
7. Kupujesz książki, czy wypożyczasz z biblioteki? Co sprawia Ci większą satysfakcję upolowana książka w księgarni, antykwariacie, czy w bibliotece?
8. Kto jest Twoim zdecydowanym numerem jeden wśród pisarzy?
9. Polska, czy zagraniczna literatura? Jaką wolisz? 
10. Czy jest książka, która zajmuje szczególne miejsce w Twoim księgozbiorze? Jeśli tak to, jaka i dlaczego?
11. Czy jest książka, do której wracasz, czytałaś ją więcej niż jeden raz, albo masz w planie przeczytać ponownie?
12. Czy myślisz o tym, żeby napisać swoją powieść? A może masz już głęboko ukryte dzieło w swojej szufladzie?

Nominuję:


22 komentarze:

 1. Cieszę się, że dałaś radę odpowiedzieć :) Ja osobiście mam ulubione wydawnictwo - nie mam pojęcia z czego wynika ta sympatia, inne przecież także wydają wspaniałe książki. Nie przyznam się, które najbardziej lubię, ale jest takie jedno... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci za nominację Paulinko :) Oj, to teraz jestem ciekawa, które to :)

   Usuń
 2. Ładne rzeczy się dzieją ;) Dziękuję za nominację, postaram sie sprostać zadaniu, ale nie licz, że od razu odpowiem na zadane pytania :) Ostatnio mam totalny młyn, nie wiem za co się łapać :(
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, cała przyjemność po mojej stronie :) Doskonale rozumiem, miałam to samo, troszkę czasu minęło zanim odpowiedziałam na te wszystkie pytania, doba taka krótka ;) Ale spokojnie jest czas, nie popędzam, ale czekam z niecierpliwością na Twoje odpowiedzi :)

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za nominację, postaram się niedługo odpowiedzieć :)

  Pozdrawiam,
  Ruda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, cieszę, że ją przyjęłaś i z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :)

   Usuń
  2. Już są, zapraszam do czytania :)

   http://rudarecenzuje.blogspot.com/2015/04/liebster-blog-award-po-raz-kolejny.html

   Jeszcze raz dziękuję za nominację i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
  3. W takim razie, już biegnę poczytać ;)

   Usuń
 4. Ciekawe pytania i odpowiedzi. Ja nie znoszę słuchać Audiobooków. Raz próbowałam i nie mogłam się w ogóle skupić. '''Miłość na szkle'' i na mnie zrobiła ogromne wrażenie. Za to żałuję, że "Dziesięć płytkich oddechów" nie przypadło ci zbytnio do gustu, bo ja akurat jestem tą książką oczarowana. Widzę, że powieści Ketchuma cię przerażając:))) I dobrze, bo o to autorowi przecież chodziło :) Ja w każdym razie lubię jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przerażają, ale bardziej w pozytywnym sensie ;) po jego książkach, czuję się tak jakby mi ktoś, zmiażdżył umysł, potrzebuję czasu żeby po nich ochłonąć i również bardzo lubię jego twórczość :) Ja także miałam na początku problem z audiobookami, ale udało mi się w nie wczuć i od czasu do czasu korzystam, ale wysłuchuję tylko fragmentów książki, resztę doczytuję ;) No widzisz "Dziesięć płytkich oddechów" książka, której tak byłam pewna, bo tak wysoko i pochlebnie została oceniona, a jednak, męczyłam się z nią bardzo i nie mogłam wczuć się jej klimat ;) ale wiesz to młodzieżówka, a ja już nie jestem taka młodziutka… ;) Za to "Miłość na szkle" przypadła bardzo do mojego gustu czytelniczego, uwielbiam tę książkę :)

   Usuń
 5. Dziekuje bardzo za nominacje :) Postaram sie odpowiedziec na wszystkie pytania w najblizszym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. :) Miło było dać się troszkę poznać ;) Dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 7. 12 książek w ciągu miesiąca, jestem pod wrażeniem. Ja również kocham papierowe książki, nie wyobrażam sobie bez nich życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był mój najlepszy miesiąc :) Ja również je kocham :) i mam nadzieję, że nigdy nie nastaną czasy, w których nie będzie papierowych książek... :)

   Usuń
 8. Ja również jestem za książkami papierowymi! :)

  http://recenzje-ksiazek-patricia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to bardzo... :) Czyli jest nas więcej...

   Usuń
 9. Ciekawe odpowiedzi, które bardzo przyjemnie mi się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie cieszę się bardzo i jeszcze raz dziękuję za nominację :)

   Usuń
 10. Ja też uwielbiam ,,Złodziejkę książek". ,,Dziady" natomiast bardzo lubiłam, ale nie mogłam przebrnąć przez ,,Pana Tadeusza" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pan Tadeusz" też był dla mnie ciężkostrawny, ale "Dziady" były moją zmorą w liceum ;) Za to "Złodziejka..." - Wspaniała!

   Usuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)