sobota, 18 marca 2017

[ZAPOWIEDŹ] "Różany" – Bogna Ziembicka


Porywająca saga, od której trudno się oderwać.

Pierwszy tom sagi ukazał się w 2012 roku i został bardzo ciepło przyjęty przez czytelników, dlatego też w kolejnych latach pojawiały się następne tomy: Wiosna w Różanach, Tylko dzięki miłości, Bądź przy mnie i ostatni Na zawsze Różany.

Wszystkie pięć tomów w dwóch książkach.

W grudniu 2016 roku Wydawnictwo Jak wydało kompletną sagę Bogny Ziembickiej – pięć tomów w dwóch książkach!

Opis: 
Saga Różany to nie-zwykły romans, dający do myślenia, inteligentnie napisany z niezwykłą dbałością o realia i z wieloma nieoczekiwanymi elementami. Jest to zaczynająca się na początku XX wieku, kończąca zaś współcześnie opowieść o losach Zosi Boruckiej, jej niani Zuzanny Hulewicz oraz jej przyjaciółki Marianny Milejko. Trzy kobiety z trzech różnych pokoleń wiąże podkrakowska wieś Różany i położony w niej dwór.

Przedwojenny i współczesny Kraków, brytyjska Tanganika, Prusy Wschodnie, hitlerowskie Niemcy, Rosja sowiecka, a przede wszystkim Różany, i na ich tle historia trzech niezwykłych kobiet. W sagach takich jak ta można poczuć smak międzywojnia, zanurzyć się w świecie, który na zawsze przeminął.

Streszczenie tomów: 

Pierwszy tom sagi Droga do Różan opowiada o Zosi Boruckiej, która razem z ojcem i nianią prowadzi gospodarstwo ogrodnicze i pensjonat w podkrakowskich Różanach. Po sąsiedzku mieszka jej przyjaciółka Marianna, nadużywająca whisky, nieco cyniczna 40-latka, i zakochany w Zosi malarz Eryk. Pewnego dnia do Różan przyjeżdża Krzysztof, wielka miłość Zosi, jednak nie po to, by jej się oświadczyć (na co domownicy mają nadzieję), lecz po odbiór starego długu. Ponieważ rodzina Zosi nie ma pieniędzy, dom zostaje sprzedany, a Zosia z ojcem i nianią przenosi się do Krakowa. Próbuje ułożyć sobie życie na nowo: szuka pracy i stara się – mimo wszystko – odzyskać Krzysztofa. Jednocześnie z historią Zosi poznajemy historię jej niani – od dzieciństwa spędzonego w Krakowie i nauki na pensji w angielskim klasztorze do dramatycznej wędrówki i walki o życie we wrześniu 1939 roku.

W drugim tomie sagi Wiosna w Różanach Zosia odzyskuje Krzysztofa – nadal jest w nim nieprzytomnie zakochana i nie widzi, że on tylko pozwala jej się kochać. Lecz gdy myśli, że będą razem żyli długo i szczęśliwie, dotyka ją straszliwe nieszczęście. Popada w głęboką depresję. Po raz kolejny nie może liczyć na Krzysztofa, ma jednak wiernych przyjaciół – Mariannę i Eryka. Marianna robi wszystko, by Zosia przejrzała na oczy, przestała myśleć o Krzysztofie i zauważyła Eryka. Tymczasem Eryka próbuje zdobyć piękna Natalia. Nie cofa się przed niczym i knuje jedną intrygę za drugą.

Akcja trzeciego tomu Tylko dzięki miłości zaczyna się w lipcu 1935 roku. Po tragicznej śmierci rodziców i siostry Zuzanna mieszka ze swoją babcią w Różanach, u Hanki i Piotra. Jej zapiski w dzienniku pozwalają nam śledzić historię rodziny Boruckich i Hulewiczów aż do 1945 roku. Towarzyszymy Zuzannie nie tylko w Różanach i w Krakowie, lecz także na olimpiadzie w Berlinie i podczas wakacji, które spędza u Renate – koleżanki z angielskiej pensji, mieszkającej w Prusach Wschodnich. Właśnie tam Zuzanna poznaje brata Renate, Joachima. Nie domyśla się, że Joachim, którego kiedyś zachwyciło zdjęcie Zuzanny, podczas tych wakacji zakochał się w niej bez pamięci. Joachim pracuje w Afryce Wschodniej, robi jednak wszystko, by ponownie spotkać się z Zuzanną. Los mu sprzyja: spędzają razem wakacje w Egipcie i umawiają się na następne spotkanie – w Krakowie, w sierpniu 1940 roku. Nadchodzi jednak 1 września 1939 roku
i wybucha wojna…

Czwarty tom sagi o Różanach, Bądź przy mnie opowiada dalsze – wojenne i powojenne – losy Joachima i Zuzanny. Gdy wybucha wojna, Joachim – jako Niemiec – musi uciekać z brytyjskiej Tanganiki. Chce się przedrzeć przez Kenię do Abisynii, która była wtedy pod okupacją Włochów, sojuszników Hitlera. Nie myśli o tym, że nawet jeśli mu się uda, to jego kraj prowadzi wojnę i on będzie musiałna nią pójść. Chce tylko dotrzeć do domu, a potem spotkać się z Zuzanną. I rzeczywiście, tak jak jej obiecał przy pożegnaniu w Aleksandrii, przyjeżdża do Krakowa w sierpniu 1940 roku. Sytuacja jednak zmieniła się diametralnie: Niemcom nie wolno „hańbić rasy” i zakazano im nawet odwiedzania Polaków w domach, Polacy zaś uznają kontakty z Niemcami za zdradę.

Na zawsze Różany to piąta i ostatnia część cyklu. Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w Różanach, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Indiach, retrospekcje zaś przenoszą czytelnika do powojennych Niemiec, Związku Radzieckiego oraz Krakowa z lat 50. i 60. Zosia znajduje w starym kalendarzu swojej niani nazwiska i adresy ludzi, z którymi pani Zuzanna kiedyś korespondowała, i postanawia zaprosić ich na swój ślub z Erykiem. Nie wie, jak wiele wspomnień poruszą te zaproszenia i ile tajemnic dzięki nim się wyjaśni. Nie wie, kim dla pani Zuzanny była Marynia Fischer – koleżanka z kamienicy na Stradomiu i ze szkoły pielęgniarek – ani jak wiele dla niej znaczył Aleksander Bach, brat Wiery, który razem z rodzicami i Wierą wyemigrował do Ameryki Południowej w 1937 roku, a kilkanaście lat później wrócił do Polski z tajną misją. Nie wie także, że Natalia, którą Eryk odtrącił, poprzysięgła mu zemstę i że nie cofnie się przed niczym.


O Autorce: 
Bogna Ziembicka – urodziła się i całe życie mieszka w Krakowie. Ma męża, który kolekcjonuje lampy naftowe, i córkę, która w lipcu 2012 tego roku obroniła pracę licencjacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma też mały letni domek w pięknej okolicy. To właśnie jej Różany. 

Jest filologiem. Zawsze marzyła, by pisać. A właściwie snuć opowieści. Gdy miała jakieś 5 lat, była z rodzicami w zoo. Ogłoszono tam konkurs dla dzieci na opowiedzenie bajki. Nie pamięta, co opowiedziała, pamięta jednak, że wygrała. Zadatki na opowiadacza miała więc od małego. Autorka prowadzi stronę: http://www.bognaziembicka.pl

Od 6 do 17 marca w Radiu Kraków, w cyklu "Z radiowej biblioteki" Paweł Sanakiewicz czyta fragmenty Bądź przy mnie.

Na stronie Wydawnictwa Jak saga Różany jest obecnie dostępna w promocyjnej cenie – przy zakupie dwóch kompletów, jeden w cenie -50%. <klik> 

Kompletna saga Różany jest już w moich rękach! Dzięki Wydawnictwu Jak, będę miała przyjemność przeczytać i zrecenzować dla Was całą serię! Bardzo się cieszę, uwielbiam książki których fabuła toczy się na tak rozległej płaszczyźnie czasowej, ocierając się o czasy wojny, dwudziestolecia międzywojennego – które jest moją ulubioną epoką – aż po lata współczesne. Liczę na pełną różnorodnych emocji historię, dzięki której przeniosę się do świata okraszonego paletą rozmaitych barw. Mam nadzieję, że podczas lektury niejednokrotnie poczuję swoisty niepokój o losy bohaterów... Skusicie się na tę sagę? 


14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, ja nie mogę się doczekać lektury... ale ta saga musi chwilkę poczekać ;)

   Usuń
 2. Z przyjemnością przeczytałabym Sagę Różany i pewnie ją niebawem kupię - na stronie jednej z księgarń internetowych znalazłam zestaw w cenie ok 50 zł :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rewelacyjna cena! To podobna znakomita saga, nie mogę się doczekać, kiedy się za nią zabiorę... a to musi niestety potrwać ;)
   Również pozdrawiam Kasiu :*

   Usuń
 3. Piękna saga napisana przez krakowiankę :). Kiedy opowieść jest tak długa... człowiek przenosi się do świata książki, a ten świat przenika go. "Różany" przenika czytelnika delikatnie, opowiadając o życiu w całej jego złożoności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo jestem ciekawa tej sagi, uwielbiam tak długie opowieści - to prawda, człowiek przenosi się wtedy na długie chwile do innego świata i bardzo zżywa się z bohaterami :) Dziękuję, cieszę się, że to tak dobry cykl, miałam przeczucie, że tak będzie :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Uwielbiam sagi rodzinne, zwłaszcza polskie. Dlatego chętnie się skuszę, ale... 118 zł za dwie książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! :) Nie wiem skąd ta kosmiczna cena na stronie wydawcy, wygląda na pomyłkę... :( Wejdź na Aros, czy nieprzeczytane.pl ;)

   Usuń
 5. Cała saga już także u mnie :) Będę ją niebawem czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że będziemy mogły porównać swoje refleksje :)

   Usuń
 6. Przyznam, że po twoim opisie, nabrałam ochoty na zapoznanie się tą sagą. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 7. Zwykle nie sięgam po takie książki, ale i okładka i Twoja recenzja bardzo do mnie przemawiają :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach wreszcie po tą sagę sięgnąć. Nowe wydanie to chyba dobra okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ma ktoś te dwa tomy tego wydawnictwa? Jakie są jakościowo? Boje się żeby się nie rozleciały podczas czytania...

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)