piątek, 20 stycznia 2017

Książka najlepszym prezentem dla babci i dziadka – wyniki badań!

Co lubią babcie i dziadkowie?

Niedawno przeprowadzone badania potwierdzają, że książka to najlepszy prezent. Prawie połowa ankietowanych babć i dziadków odpowiedziała, że już otrzymuje lub chciałaby otrzymywać literackie upominki. Aż 94% z nich przyznaje, że książka to zawsze trafiony podarunek. Ale niektórzy marzą o locie balonem...

W badaniu zleconym przez Empik wzięło udział kilkaset osób powyżej 55. roku życia posiadających wnuki. Okazuje się, że aż 1/3 z nich w wolnym czasie czyta, a 47% już otrzymuje lub chciałoby otrzymywać książki. Niektórzy ankietowani tłumaczyli, że kiedyś czytali dużo, a teraz wzrok nie pozwala im na długie wieczory z lekturą. Dlatego poza tradycyjną papierową formą, przy zakupie prezentu, warto wziąć pod uwagę także audiobooki, które czyta lektor i ebooki, w których można powiększyć czcionkę.

Większość badanych babć i dziadków wskazała, że najbardziej lubi czytać książki historyczne, kryminały, biografie i romanse. Przy wyborze konkretnego tytułu najlepiej kierować się zainteresowaniami dziadków. Choć czasem trudno je określić, to lepiej postawić na sprawdzone lektury, niż pójść na łatwiznę, kupując słodycze czy alkohol, bo co dziesiąty ankietowany jest niezadowolony z takiego upominku. Najnowsza książka Grocholi, Bondy czy Twardocha albo komentowana przez wszystkich blogerów książka kucharska sprawią większą radość niż litr witamin w płynie. Warto też rozważyć bilety do teatru lub kina, ponieważ aż 1/4 babć i dziadków chętnie skorzystałaby z takiego prezentu – najlepiej w towarzystwie wnuka.

Inspiracji warto szukać w rozmowie z dziadkami. Ich zainteresowania mogą zaskoczyć. Empik przeprowadził wywiady ze stałymi bywalcami Dancingów Międzypokoleniowych – paniami Stanisławą i Wiesławą oraz panami Maciejem i Erykiem. Seniorzy mówią o swoich pasjach i podkreślają, że imprezowanie ma się we krwi, a dobra zabawa nie ma nic wspólnego z metryką.

Posłuchaj rozmowy z seniorami
Wyniki na podstawie badania ARC Rynek i Opinia Sp. z o.o. na zlecenie Empiku, przeprowadzone w dn. 6-12.12.2016 r.


O czym marzą Wasze Babcie i Dziadkowie? Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, co im podarować, może te badania pomogą rozwiać Wasze wątpliwości. 

4 komentarze:

 1. Mój dziadek uwielbia czytać, ale nasze gusta są dosyć rozbieżne. Kilkakrotnie podrzucałam mu tytuły, które powinny przypaść mu do gustu, a niestety było dokładnie na odwrót i ostatecznie się poddałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie mam już żadnej babci ani dziadka. Tak szybko odeszli...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety ja co roku mam wielki problem, bo żadne książkowe prezenty nie są dobrym pomysłem dla moich babć i dziadków. Zdecydowanie wygrywają takie rzeczy, jak kosmetyki, słodycze i pamiątki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja babci nie mam - ale moja mama jest babcią czytającą :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)