piątek, 29 lipca 2016

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie: 31.07 - 07.08.2016!Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Motywem przewodnim drugiej edycji jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna” czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki.
Festiwal Stolica Języka Polskiego zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których „wysoka” kultura gra pierwsze skrzypce to domena dużych miast. Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. W jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będą się relaksować w towarzystwie najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy, rodzimych muzyków, podczas spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. Nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej edycji imprezy, genialnego poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Wodecki czyta Leśmiana: 

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andrij Bondar.
Czubówna czyta Leśmiana: 


Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Szczepkowska czyta Leśmiana: 


Stolica Języka Polskiego wpisuje się w popularny na całym świecie nurt letniego slow-festiwalu. To wydarzenie skierowane do odbiorców, którzy w poszukiwaniu relaksu i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie chętnie uciekają podczas wakacyjnych podróży z głównego festiwalowego szlaku. W ubiegłym roku Szczebrzeszyn debiutował w roli Stolicy Języka Polskiego.

pozostałe filmy zapowiadające Festiwal:


Stano czyta Leśmiana:

Sobolewska czyta Leśmiana: 

Orbitowski czyta Leśmiana: 

Pańczyk czyta Leśmiana: 

Mikuła czyta Leśmiana: 

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. Pomysłodawcą i producentem Festiwalu jest Piotr Duda, a dyrektorem Rady Festiwalu - Tomasz Pańczyk.

Więcej informacji na www.stolicajezykapolskiego.pl 

7 dni, blisko 10 tysięcy widzów, ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców – tak w liczbach prezentuje się druga edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.


Główny Mecenas Festiwalu: Alior Bank
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Patronat Honorowy: Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Starosty Zamojskiego Henryka Mateja
Wsparcie finansowe: Województwo Lubelskie
Partner Festiwalu: Gmina i Miasto Szczebrzeszyn  oraz Miasto Zamość 
Mecenasi Festiwalu: LHS, Trimex, Sokołów, PGE , Zakłady Tłuszczowe, Unia Szefów Firm Zamojszczyzny
Partner logistyczny Festiwalu: Mercedes-Benz Lenartowicz
Partnerzy Festiwalu: MDK Szczebrzeszyn, ZDK Zamość, CSK, Zespól Szkół nr 2, GOK w Biłgoraju, Fundacja Kresy 2000, Bibliocreatio, BWA Zamość, Szczebrzeszyn Kultur, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

* Powyższe materiały prasowe wykorzystuję za zgodą Agencji Bussines & Culture

6 komentarzy:

 1. "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego to książka, którą mogę czytać na okrągło. Wspaniale, że i on weźmie udział w tym wydarzeniu.
  sarajewianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Traktat o łuskaniu fasoli" od długiego czasu stoi na mojej półce, cierpliwie czekając na swoją klej, może uda mi się przeczytać tej jesieni... czuję się mocno zachęcona!
   Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 2. Tę książkę można czytać "pomiędzy" innymi, bo jest skarbnicą zdań niosących głęboką treść. Czytając je, mam wrażenie, że myślałam, czułam tak samo, tylko po prostu nie uświadamiałam sobie tego. Do lektury zachęciła mnie moja prawie już pełnoletnia córka. Okazuje się, że młodzież czyta bardzo wartościowe książki :)
  sarajewianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj nie lubię dzielić swojej uwagi na kilka książek, wolę koncentrować się i przeżywać jedną w danej chwili, ale "Traktat..." wrzucę, gdzieś między egzemplarze recenzenckie i postaram się przeczytać w najbliższym czasie :).
   Super, że córka czyta tak wartościowe książki i jeszcze poleca jej mamie. Tyle się mówi, że młodzież nie czyta, a ja jednak dostrzegam, że młodzi ludzie czytają i to sporo, do tego często sięgają po klasykę, po wartościowe dzieła, blogsfera aż kipi od młodzieży piszącej w bardzo przyzwoity, czy nawet wręcz genialny sposób o literaturze :).

   Usuń
 3. Zgadzam się z Panią :) Mam w domu dwoje takich "młodych czytaczy", zachęcających do lektur i nawet kupujących książki mamie i tacie - zgodnie z naszymi gustami czytelniczymi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! Ja mam jedną, w tym roku kończy 11 lat, doskonale wie, że najlepszym prezentem dla mamy jest książka, już potrafi mnie zaskoczyć bardzo przemyślanym prezentem :). Sama też czyta książki, chociaż w ostatnim czasie troszkę ulega wszechobecnej elektronice ;).

   Usuń

Drogi Czytelniku :)
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.
Z góry uprzejmie dziękuję :)